Kabizlikilaci  BebeklerdeKabizlik

anasayfa | sıkça sorulan sorular

 

ÇOCUKLAR NEDEN KABIZ OLUR?


Kabızlık, bebeklerde ve çocuklarda sık rastlanan problemlerden biridir. Yaklaşık 10 çocuktan bir tanesi kabılzık problemi çeker. Kabız olan çocuklar genellikle bir veya iki haftada 1 kakaya çıkar. Bu da çocuklarda ağrı, huzursuzluk, iştahsızlık ve psikolojik sorunlar yaratabilir. Kabızlık durumunda dışkı genellikle serttir. Kabızlık makatta çatlaklara sebep olduğundan kanama da görülebilir.

Çocuklarda Neden Kabızlık Görülüyor?
Kabızlık pek çok nedene bağlı olabilir. Beslenme ile ilgili problemler bu nedenlerin başında gelir. Bebeğin beslenirken lifli gıdalar almasına, bol sıvı tüketmesine dikkat etmek gerekiyor. Bununla birlikte eğer bebek hala anne sütü alıyorsa, annenin diyetinde kabızlığı önleyici besinlere öncelik vermesi tavsiye edilir. Bebeğin tuvalet eğitimi de kabızlığa neden olan faktörler arasında yer alır. Zamanından önce (2 yaşından önce) ve baskılayıcı tarzda tuvalet alışkanlığı edinmesi, çocuğun kabızlık sorunu yaşamasına neden olabilir.

Anne Sütü Önemlidir
Anne sütü alanlarda kabızlık görülmez. Bu bebeklerin kakaları altın sarısı renginde ve yumuşaktır. Ek mamalara geçiş dönemi, dikat edilmesi gereken bir süreçtir, çünkü bu dönemde bebeklerde kabızlık problemine daha sık rastlanır. Mamaları hazırlarken yine su oranının az olması kabızlığı etkileyen faktörlerdendir. Ek besin alan bebeklere bebeğe verilen mamanın içeriğinde kolay sindirilebilen protein olmasına dikkat edilmeli, mamanın sindirim sistemine yardımcı olacak içeriğe sahip olduğuna özen gösterimelidir. Bunun içinde doktorlar tarafından onaylanan ve tavsiye edilen mamalar bebeklere yedirilmelidir.


Kabızlıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler


Çocukların yeterli sulu gıdayı alması sağlanamalıdır.

Posalı ve lifli gıdaya alıştırılmalıdırlar.

Armut suyu ve püresi, kayısı hoşafı, mürdüm eriği, incir, yulaf ezmesi, zeytinyağlı kabak çorbası kabızlığa iyi gelir.

Firmalar tarafından geliştirilen ve doktorlar tarafından tavsiye edilen özel kabızlık ve gaz giderici formül mamalar, kabızlıkla baş etmekte annelere büyük yardım sağlar.

Kolalı, kakaolu gıdalar ile kuruyemiş, süt ve süt ürünleri rahatsızlık süresince bebeğe verilmemelidir.Yukarıdaki gıdalar ayına uygun olarak verildiğinde kabızlığın ortadan kalktığı görülür.

Büyük çocuklara her gün tuvalete çıkma alışkanlığı kazandırmakta fayda vardır.Ülkemiz çocuklarında aşırı inek sütü tüketimi de kabızlığın önemli nedenlerinden biridir.

Gıdaların içine yulaf ezmesi ve zeytinyağı eklenirse kabızlık için iyi bir önlem olabilir.

kabızlık nedir | neden kabız oluruz? | kabızlık teşhisi | tıbbi tedavi | alternatif tedavi
kabizlikilacı©2011